PODNIESIENIE KĄCIKÓW UST

PODNIESIENIE KĄCIKÓW UST

Postępujący proces starzenia to nie tylko coraz większa liczba zmarszczek, ale również zmiana rysów. Skutkiem tego są m.in. opadające kąciki ust, które nadają twarzy nieco surowego, zaciętego i smutnego wyglądu.  Z pomocą przychodzi medycyna estetyczna, proponując botoks na podniesienie kącików ust.

Podniesienie kącików ust – na czym polega zabieg?

Do podniesienia kącików ust wykorzystywana jest toksyna botulinowa – dokładnie ta sama substancja, którą wykorzystuje się przy botoksie na zmarszczki. Jej działanie polega na odwracalnym blokowaniu połączeń nerwowych, co prowadzi do rozluźnienia mięśnia.
Zabieg unoszenia kącików ust zajmuje zaledwie kilka minut. Przed dokonaniem iniekcji, skóra jest dokładnie dezynfekowana, a następnie oznaczana – tak, by lekarz wiedział, gdzie podać preparat. Kolejny – już właściwy krok – to zaaplikowanie toksyny botulinowej w wyznaczony obszar. Tak w skrócie wygląda podnoszenie kącików ust. 

Kto może poddać się zabiegowi?

Botoks to zabieg, który jest dedykowany każdemu, kto chce wyeliminować problem opadających kącików ust – niezależnie od płci. Trzeba jednak pamiętać o przeciwwskazaniach, do których zalicza się m.in.:

  • okres ciąży i karmienia piersią,
  • zaburzenia układu sercowo-naczyniowego,
  • zaburzenia układu nerwowego,
  • zaburzenia przewodnictwa mięśniowo-nerwowego, np. miastenia gravis,
  • choroby z grupy ALS,
  • alergia na albuminę ludzką,
  • przyjmowanie niektórych leków, np. amikacyny, galaminy, polimyksyny, linkomycyny.

Podczas konsultacji lekarskiej omawiane są wskazania i ewentualne przeszkody do przeprowadzenia zabiegu. Na podstawie szczegółowego wywiadu lekarskiego pacjent jest kwalifikowany do kuracji odmładzającej.

Czego można się spodziewać po podniesieniu kącików ust?

Pierwsze efekty pojawiają się około piątej doby od iniekcji preparatu, a po 10-14 dniach aktywna substancja wykazuje swoje pełne działanie. Kąciki ust stają się podniesione, a dodatkowo dochodzi do wygładzenia skóry twarzy wokół obszaru poddanego iniekcji. Dzięki temu cała twarz nabiera bardziej młodzieńczego wyglądu i jest bardziej promienna.

Rezultaty utrzymują się od 3 do 6 miesięcy, dlatego trzeba pamiętać o ponownym przeprowadzeniu zabiegu przed upływem tego okresu.

Jak postępować po botoksie?

Eliminacja opadających kącików ust za pomocą toksyny botulinowej jest zabiegiem niechirurgicznym, dlatego bez przeszkód można wrócić do wykonywania codziennych obowiązków. Trzeba jednak pamiętać o tym, by przez 4–5 godzin bezpośrednio po iniekcji:

  • unikać wysiłku fizycznego,
  • nie pochylać głowy,
  • nie uciskać i masować ostrzykniętych obszarów.

 

lek. med. Mateusz Juszczyk
lek. med. Mateusz Juszczyk
Czytaj więcej
Jak długo utrzymuje się efekt toksyny boulinowej?
Efekt jest widoczny od 3-6 miesięcy.
Ile jednostek botoksu będzie u mnie potrzebne?
Jest to osobnicze zmienne, zależne od rodzaju twarzy i okolicy jaką chcemy poddać procedurze.
lek. med. Mateusz Juszczyk

Zalecenia pozabiegowe:

  •  w ciągu pierwszego tygodnia od zabiegu nie należy wykonywać intensywnych
    ćwiczeń fizycznych, nie korzystać z sauny i unikać gorących kąpieli

Możliwe powikłania :

  • obrzęk, tkliwość
  •  dyzfuzja preparatu przy niestosowaniu się do zaleceń

Zabieg zawsze omawiany jest z lekarzem. W trakcie konsultacji zbierany jest szczegółowy wywiad i sporządzona zostaje stosowna dokumentacja medyczna.