LECZENIE WYPADANIA WŁOSÓW, ŁYSIENIA

WYPADANIE WŁOSÓW

Wypadanie włosów jest procesem wpisanym w fizjologię człowieka. Jest to więc stan całkowicie naturalny – pod warunkiem, że każdego dnia ubywa średnio 150 kosmyków. Czasami jednak utrata włosów jest wzmożona, powodując wyraźne przerzedzenia. Na szczęście leczenie łysienia jest możliwe – z pomocą przychodzą nowoczesne zabiegi leczenia wypadania włosów z zakresu medycyny estetycznej. 

 

 

Skąd się bierze wypadanie włosów?

Istnieje wiele różnych przyczyn wzmożonego wypadania włosów: począwszy od niewłaściwej diety, poprzez bardzo silne przeżycia emocjonalne, a skończywszy na czynnikach hormonalnych. Problem dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn – aczkolwiek to właśnie u panów staje się najbardziej widoczny.

Za łysienie odpowiada zwiększona wrażliwość mieszków włosowych na dihydrotestosteron (DHT). Zbyt duża ilość tego hormonu powoduje miniaturyzację cebulek. Jeśli proces ten w porę nie zostanie zahamowany, może dojść do nieodwracalnego łysienia.

Leczenie łysienia – jak je przeprowadzić?

W przypadku łysienia typu męskiego (tzw. androgenowego) zwykle stosowana jest farmakoterapia. Pacjentom zaleca się przyjmowanie preparatów zawierających np. minoksydyl – substancję będącą inhibitorem DHT lub innych środków Regularna kuracja przyczynia się do zmniejszenia wrażliwości mieszków włosowych na dihydrotestosteron.

Jeżeli łysienie jest zaawansowane i stosowanie leków nie przynosi efektów, warto zmienić metodę, jaką realizowane jest leczenie wypadania włosów. Dużą popularnością cieszy się przeszczep, który polega na przeniesieniu mieszków włosowych z miejsc nieobjętych procesem łysienia (zwykle jest to boczna i tylna część głowy). Chociaż jest to metoda skuteczna, czasami przeszczep może się nie przyjąć.
Jeśli chodzi o ten zabieg, stosuje się dzisiaj bardzo nowoczesne metody, do których zaliczyć należy:

Pluryal Hair Density

to wiskoelastyczny, niepirogenny preparat przeznaczony do rewitalizacji i regeneracji skóry głowy. Zawarte w składzie polinukleotydy w stężeniu 7,5mg/ml doskonale nadają się do zabiegów stymulujących wzrostu włosów oraz wzmocnienia ich struktury. Przeprowadzenie pełnego protokołu zabiegowego gwarantuje wzmocnienie mieszków włosowych, ich zagęszczenie oraz nawilżenie skóry głowy. Efektem stosowania są mocne i zdrowe włosy.

Osocze Bogatopłytkowe:

Technika pobrania i odwirowania krwi w celu pozyskania materiału jest taka sama jak w przypadku innych procedur z użyciem osocza. PRP stymuluje wytwarzanie w skórze kolagenu, nowych naczyń krwionośnych, powoduje akcelerację odtwarzania naskórka. Dzieje się tak pod wpływem zawartych w osoczu substancji zwanych czynnikami wzrostu.

Najlepsze efekty przynosi połączenie terapii wykorzystującej osocze bogatopłytkowe oraz innowacyjne polinukleotydy.

Skuteczność w leczeniu łysiejącej skóry głowy uzależniona jest przede wszystkim od stopnia zaawansowania łysienia oraz częstotliwości poszczególnych procedur. Dla uzyskania optymalnych rezultatów zaleca się wykonać serię 4 zabiegów z osoczem bogatopłytkowym  wykonywanych co 2 – 3 tygodnie, lub 3- 4 dawkami preparatu Pluryal hair w tym samym odstępie czasu.

Leczenie łysienia – dla kogo?

Walka z nadmiernym wypadaniem włosów nowoczesnymi metodami polecana jest każdemu, kto:

 • chce w sposób mało inwazyjny wyeliminować łysienie,
 • zmaga się z zaawansowanym problemem, na który nie działają żadne leki.

Trzeba jednak pamiętać o kilku przeciwwskazaniach, do których zalicza się m.in.:

 • ciążę i okres karmienia piersią,
 • aktywne infekcje skórne,
 • ciężkie choroby ogólnoustrojowe,
 • niewyrównaną cukrzycę.

Mając na uwadze dobro pacjenta oraz jego oczekiwania, każda konsultacja poprzedzona jest szczegółowym wywiadem lekarskim. Pomaga to dobrać metodę leczenia do potrzeb. Dzięki temu możemy zapewnić wysoką skuteczność walki ze wzmożonym wypadaniem włosów.

lek. med. Mateusz Juszczyk
lek. med. Mateusz Juszczyk
Czytaj więcej
Z mojego doświadczenia polecam serię 2 zabiegów osoczem bogatopłytkowym w odstępach dwu lub trzytygodniowych zainicjowaną podaniem preparatu Pluryal hair - dwa zabiegi co 3 tygodnie.

Zalecenia pozabiegowe:

 •  w ciągu pierwszego tygodnia od zabiegu nie należy wykonywać intensywnych
  ćwiczeń fizycznych, nie korzystać z sauny i unikać gorących kąpieli
 • powstrzymać się od mycia głowy przez 24 godziny

Możliwe powikłania :

 • obrzęk, tkliwość
 • przejściowe zaczerwienienie skóry