LECZENIE BLIZN OSOCZEM BOGATOPŁYTKOWYM

LECZENIE BLIZN

Blizny są częstą przyczyną kompleksów. Skóra naznaczona tego rodzaju niedoskonałościami może wyglądać mniej estetycznie. Za pomocą iniekcji osocza bogatopłytkowego można wspomóc leczenie bliz wykorzystując potencjał naszego własnego organizmu. 

Czym jest osocze bogatopłytkowe?

Mianem osocza bogatopłytkowego określa się płyną część krwi, która pozyskiwana jest po  opdpowiednim jej  odwirowaniu i zawiera trombocyty uwalniające czynniki wzrostu – substancje odpowiadające m.in. za regenerację komórkową skóry.

Osocze bogatopłytkowe na blizny – jak działa?

Zabieg wykorzystujący osocze bogatopłytkowe na blizny przynosi bardzo dobre rezultaty. Po kilku tygodniach widoczna jest wyraźna poprawa, ponieważ dochodzi do:

 • odnowienia skóry, która charakteryzuje się dużo lepszą strukturą,
 • zwiększenia elastyczności i jędrności,
 • zmniejszenia widoczności blizn – stają się płytsze, jaśniejsze i węższe.

Takich efektów można oczekiwać już po kilkukrotnym leczeniu blizn za pomocą substancji pochodzenia naturalnego. Należy jednak wykazać się cierpliwością, ponieważ pełne rezultaty pojawiają się po upływie kilku tygodni od wykonania serii iniekcji.

Kto może poddać się leczeniu blizn osoczem?

 Zabieg ten jest wykorzystywany w przypadku występowania blizn:

 • zanikowych lub przyrosłych powstałych po urazach,
 • pooperacyjnych,
 • potrądzikowych,
 • po oparzeniach.

Nie ma przy tym znaczenia lokalizacja niedoskonałości – kuracja może być przeprowadzona zarówno na twarzy, dekolcie, kończynach, jak i brzuchu.

Zabieg, chociaż całkowicie bezpieczny, nie jest polecany wszystkim osobom. Do najważniejszych przeciwwskazań zalicza się m.in.:

 • choroby autoimmunologiczne,
 • aktywna infekcja wirusem opryszczki,
 • ciąża lub okres karmienia piersią,
 • ogniska zakażone bakteriami występujące na skórze.

Dlatego tak ważne jest przeprowadzenie konsultacji przed poddaniem się iniekcji.

Jak wygląda leczenie blizn osoczem?

.Leczenie blizn rozpoczyna się od pobrania 8 – 20 ml krwi  pacjenta, która następnie podlega odpowiedniemu przygotowaniu. Przeprowadza się odwirowanie podczas którego uzyskiwany jest płyn o właściwej koncentracji płytek krwi.

Kolejny etap to przygotowanie skóry pacjenta – jej odkażenie, a w razie potrzeby także znieczulenie. Następnie wykonywane są  iniekcje w uprzednio wyznaczone miejsca – tam, gdzie pojawiają się blizny.

Osoba korzystająca z zabiegu leczenia blizn nie musi poddawać się po jego zakończeniu rekonwalescencji. Pacjent wraca do codziennych obowiązków już następnego dnia. Dzięki temu można zaplanować zabieg praktycznie w dowolnym czasie.

Efekty leczenia blizn osoczem bogatopłytkowym

Po wstrzyknięciu osocza można odczuwać delikatne zgrubienia pod skórą, jednak te będą stopniowo zanikać. W międzyczasie rozpocznie się proces odnowy komórek oraz syntezy nowych włókien kolagenowych, dzięki czemu skóra stanie się wyraźnie gładsza, a blizny zdecydowanie wyblakną.

Kuracja może wymagać serii kilku regularnych zabiegów w celu całkowitego wyleczenia blizn, jednak już po pierwszym z nich będzie można dostrzec zauważalne rezultaty.

Jakie są zalecenia postępowania po zabiegu?

W związku z tym, że leczenie polega na iniekcjach, u niektórych osób mogą pojawić się siniaki. Wówczas zaleca się smarowanie takich miejsc specjalnymi maściami przyspieszającymi ich zanikanie.

Ważne jest też, aby miejsca poddane zabiegowi chronić przed promieniami słonecznymi. Dlatego wskazane jest stosowanie w sezonie letnim kremów zawierających filtry przeciwsłoneczne.