LECZENIE NADPOTLIWOŚCI
LECZENIE NADPOTLIWOŚCI
Nadpotliwość jest poważnym problemem z którym zmaga się wiele osób. Wydzielanie potu w nadmiernej ilości jest niezwykle kłopotliwe w życiu codziennym czy pracy zawodowej i niejednokrotnie wpędza w kompleksy. Chociaż odpowiednia higiena i stosowanie antyperspirantów odgrywają istotną rolę, takie działania nie wystarczą. Trzeba bowiem celować w przyczyny, a nie jedynie maskować objawy. Z pomocą przychodzi medycyna estetyczna, w ramach której wykonuje się leczenie nadpotliwości.
Botoks – sposób na nadmierną potliwość
Chociaż botoks kojarzy się z zabiegiem odmładzającym, wykorzystywany jest w leczeniu nadmiernej potliwości. Iniekcja toksyny botulinowej typu A pozyskiwanej z bakterii Clostridium botulinum przyczynia się do zablokowania działania zakończeń nerwowych wpływających na czynność gruczołów potowych. Dzięki temu w ostrzykiwanych miejscach nie dochodzi do wydzielania potu.
Jak przebiega leczenie nadpotliwości botoksem?
Zabieg rozpoczyna się od precyzyjnego określenia obszaru wzmożonej potliwości – w tym celu przeprowadza się najczęściej tzw. test Minora (test jodowo-skrobiowy) – dłonie, pachy. Polega na posmarowaniu konkretnego miejsca jodyną, a następnie posypaniu go skrobią. Tam, gdzie wydziela się spora ilość potu, dochodzi do zaczernienia.
Kolejny krok to podział obszarów na małe kwadraty, które następnie ostrzykuje się niewielką ilością toksyny botulinowej. W zależności od lokalizacji problemu botoks stosowany jest pod pachami, na wewnętrznej stronie dłoni, skórze owłosionej głowy.
Odczuwanie bólu w trakcie zabiegu jest kwestią indywidualną. Większość osób nie zgłasza go w przypadku iniekcji pod pachami. Podczas wstrzykiwania w dłonie stosowane są okłady z lodu.
Kto może poddać się zabiegowi?
Mimo że leczenie wzmożonej potliwości botoksem jest bezpieczne, zabieg nie jest przeznaczony dla wszystkich. Do najważniejszych przeciwwskazań zaliczyć można:
- zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego,
- stosowanie niektórych leków, np. tetracykliny, polimyksyny, cyklosporyny,
- miejscowe infekcje skóry,
- ciążę i okres karmienia piersią.
Dlatego tak ważne są konsultacje poprzedzające każdy zabieg. Podczas spotkania z Pacjentem na podstawie wywiadu lekarskiego podejmowana jest decyzja o przystąpieniu do leczenia nadpotliwości.
Jak długo utrzymują się efekty leczenia nadpotliwości?
Tak samo, jak w przypadku zabiegów odmładzających, leczenie nadpotliwości botoksem nie daje trwałych rezultatów.
Zapraszamy do kontaktu
Efekty utrzymują się przez okres około 6 miesięcy. Aby zachować ich ciągłość iniekcje należy powtarzać w przybliżeniu co 5 miesięcy.
Ile jednostek botoksu będzie u mnie potrzebne?
Ostrzykiwanie dłoni, pach czy skóry owłosionej głowy wymaga podania około 100-140 jednostek toksyny botulinowej podczas zabiegu.
lek. med. Mateusz Juszczyk
Zalecenia pozabiegowe:
- w ciągu pierwszego tygodnia od zabiegu nie należy wykonywać intensywnych
ćwiczeń fizycznych, nie korzystać z sauny i unikać gorących kąpieli
Możliwe powikłania :
- obrzęk, tkliwość
- niekiedy przejściowe i krótkotrwałe osłabienie siły mięśniowej w rękach